Chovatelé králíků

něco o králíkovi:

 

 
Jak chovat zakrslého králíka
 
Zakrslý králík je malý a tichý. Se svou kulatou hlavou, velikýma lesklýma očima a roztomilými oušky chytí člověka za srdce a probudí v něm neodolatelné přání mít takové živoucí plyšové zvířátko doma. Aby se u vás králíčkovi líbilo a vy z něj mohli mít radost, je potřeba pořídit si věci, které králíček potřebuje a znát několik faktů. Nejdřív byste si měli uvědomit, že pořídit si zvířátko neznamená jen radosti, ale i starosti s tím spojené a aby u vás zvířátko bylo šťastné a zdravé, budete si o něj muset zodpovědně starat. V následujícím textu najdete spoustu informací a praktických rad, co se týče výchovy zakrslého králička.
 
Obtížnost: Střední
Návod
  1. Krok
    1
    Co je třeba vědět
    1. - Králíček se může dožít až 10ti let.
    1. - V dospělosti bude vážit přibližně 1,5kg, pokud není čistokrevný tak i více.
    1. - Potřebuje hodně volného pohybu a vaši pozornost, aby se necítil osamocený.
    1. - I když se nechá rád hladit a má rád vaší společnost, potřebuje i čas a místo kde bude mít klid a bude moct odpočívat.
    1. - Každý králíček má jinou povahu, některý je klidný, sám si vyskočí k vám na klín, aby se pomazlil, rád se nechá pochovat a klidně vám i usne v náručí, naproti tomu někteří králíčci mohou být i divocí a neradi se chovají a nechají se hladit jen, pokud jsou na zemi. Nikdy zakrslého králíka nenuťte k ničemu, co se mu nelíbí, protože by vám mohl přestat důvěřovat. - Každé plemeno má jiné charakterové vlastnosti a některá mají větší vzrůst. Není na škodu si v knížkách či jiných zdrojích najít informace k jednotlivým plemenům a podívat se, který králíček by se vám nejvíce zamlouval. - Králíček potřebuje společnost, místo, běhat alespoň 2hod. denně, pohyb je pro králíčka důležitý, upevňuje zdraví a prodlužuje délku života. Svého králička byste proto měli nechat běhat denně tak dlouho jak jen to jde. Lepší je nechat ho proběhnout vícekrát denně kratší dobu než jen jednou denně a déle.
    1. - V místnosti, kde bude králíček běhat, by neměly být žádné cenné věci, které by mohl ohryzat (aspoň ne v králíčkově dosahu). - V dosahu králíčka nesmí být elektrické vedení, aby ho nezačal náhodou hryzat (je-li v místnosti jakákoliv kabeláž, dávejte na králíčka neustále pozor, nebo ji nějak zabezpečte!)
    1. - Když je králíček puštěný a má volný pohyb po více místnostech, dávejte pozor, ať ho nezašlápnete, králíček je rychlý tvor, snadno se vám připlete pod nohy.
  2. Krok
    2
    Na co se dívat při koupi
    1. a) Pohlaví: Pro držení v bytě je vhodnější samička. Sameček, pokud se nenechá kastrovat, si může ustřikováním moče značkovat své teritorium. Na 2. stranu bývají samečkové mazlivější, ale to jak už bylo napsáno, každý králíček má svou povahu, takže to neznamená, že když si koupíte samičku, nebude se s vámi mazlit a že každý sameček je přítula.
    1. b) Stáří: Zakrslého králíka je možné odebrat v osmi týdnech. Pokud by se odebral dříve, mohl by onemocnět. Na 2. stranu je dobré si domů přinést králíčka mladého, lépe se s vámi sžije a snadněji se učí (je to stejné jako např. u psa). c) Zdraví: Zdravý zakrslý králík má vždy lesklou, hladkou srst. Pokud právě neodpočívá, je čilý, neposedný a sleduje co se kolem něj děje. Nemocné zvíře sedí většinou nezúčastněně v koutku a nereaguje na hluk. Další příznaky nemoci jsou:
     
    1. - zanícené a slzící oči, časté kýchání nebo kašlání, výtok z nosu, tvrdé napjaté břicho, zježená srst bez lesku 
      1. Všichni mladí králíci jsou malý a roztomilý. Pouze, když si koupíte čistokrevného králíka, budete mít záruku, že zůstane malý i v dospělosti. Nejjistějším znamením jsou uši: čím delší, tím bude zvíře větší, čistokrevný králík je má blízko posazené u sebe a nahoře zakulacené, stavba těla: zavalité, válcovité, hřbetní linie a nohy krátké, hlava je v poměru k tělu veliká a je kulovitá. Výhoda kříženců oproti čistokrevným je taková, že mají velkou škálu zabarvení a každý je svým způsobem originál, takže pokud nechcete mít chov, budete mít z křížence stejně velkou radost jako z čistokrevného.
    2. Doporučuje se koupě králíčka od chovatele. Máte lépe zaručeno, že se bude jednat o čistokrevného a zdravého jedince. Navíc se můžete dozvědět něco o rodokmenu, zda je králíček očkovaný a jeho přesný věk. Ve zverimexu často nedostanete téměř žádné informace o původu zvířete a navíc nemáte jistotu čistokrevnosti. Králíček ze zverimexu vám bude dělat stejnou radost jako od chovatele, ale může se jednat o králíka většího vzrůstu, takže pak bude potřebovat větší klec a více místa.
  3. Krok
    3
    Co koupit, než králíčka pořídíte
    1. a) KLEC - Vyberte správnou velikost aby se tam králíček mohl bez problému otočit, natáhnout a měl dost místa. Aby byl váš králíček zdravý a spokojený, je nutné udržovat jeho klec v čistotě. Jednou denně odstraňte nesnědenou potravu. Celou klec čistěte dle potřeby, ale ideální je jednou za týden. Pokud byl váš králíček nemocný, je potřeba celou klec pečlivě umýt a vydezinfikovat vhodným prostředkem, který dobře zabíjí bakterie a přitom nezanechává nepříjemný zápach, neboť zakrslý králík má velmi citlivý čumáček.
    1. b) JESLIČKY NA SENO - většinou už jsou součástí klece c) NAPÁJEČKA NA VODU - je lepší než miska protože v misce se voda snadno znečistí nebo ji králíček může převrhnout a vodu rozlít. Napáječka by se měla vyplachovat při každém doplňování vody. Stačí ji opláchnout teplou vodou, čistící prostředky nejsou potřeba.
    2. d) SPACÍ BUDKA - pokud máte dost velkou klec můžete do ní umístit boudičku, do které se králíček rád schová, když bude chtít odpočívat nebo spát.
    3. e) MISTIČKA NA JÍDLO - nejlepší je těžká keramická miska, nebo miska, která se dá upevnit na klec, aby ji králíček nepřevrhl. Misku vymývejte alespoň jednou týdně.
    4. f) PŘENOSKA - je třeba, aby byla dost velká, aby se v ní zakrslý králík otočil. Budete ji potřebovat například při přenosu králíčka ke zvěrolékaři. Nutností je přenoska plastová (na delší převážení), ale můžete si pořídit i látkovou, ve které králíčka budete brát na procházku.
      1. h) OBOJEK A VODÍTKO - Použijeme při procházkách se zakrslým králíkem. Musíte si ale uvědomit, že králíček není jako pes. Nebude chodit za vámi, ale vodítko je jen pojistka, aby nikam neutekl, vy musíte chodit za ním a dávat mu prostor pro jeho bádání. Je lepší zakrslíka učit na vodítko už od mala. Pokud ho dáte dospělému králíku, který na něj není nazvykaný, může to být problém např. se bude snažit z vodítka vymanit a není jisté, jestli si na vodítko někdy zvykne .
      2. i) ZÁCHODEK - Když králíčka pouštíte běhat po místnosti, je vhodné mu tam umístit i záchodek (umístěte ho na králíčkovo oblíbené místo), aby potřebu nedělal na podlahu. Musíte mít trpělivost, králíček se na něj nemusí naučit chodit hned. Je dobré ho tam položit a hladit, aby věděl, že je to jeho místečko. Dále mu tam ze začátku dejte pár bobků z klece. Pokud tam potřebu vykoná, milým hlasem ho pochvalte, pohlaďte ho a můžete mu dát i pamlsek, aby věděl, že udělal správně. Nejlépe je do záchodku použít granule, které se dávají i do záchodků pro kočky. Zadržují zápach a králíčkům vyhovují.
        1. j) PODESTÝLKA – Nejlepší je seno, piliny a granule pro kočky, které se dávají do záchodků. Seno je nevhodné pro králíčky s dlouhou srstí, protože se jim do ní zamotává. Granule mají i tu výhodu, že zadržují zápach a nemusíte tak často kydat.
    5. g) VENKOVNÍ KOTEC - Pokud chcete nechávat občas v létě králíčka venku. Kotec může být přenosný, nebo pevný. Do stabilního kotce zakrslého králíka nedáváme, pokud nemá možnost se schovat i do stínu. Přenosný kotec by vždy měl být umístěn na zahradě tak, aby byl minimálně z poloviny ve stínu. Přenosný kotec by měl vypadat jako klec beze dna, aby mohl králíček běhat po trávě.

     
  4. Krok
    4
    Péče o tělo a srst
  5. Králíčci jou velmi čistotná zvířátka a proto není péče o jejich srst náročná. Sami se pečlivě a často čistí, takže pokud nejsou nemocní, jejich srst je stále hladká a lesklá. Zvýšenou péči potřebují jen v době línání (línání= zvíře se zbavuje staré srsti, která je buď příliš teplá, nebo naopak nedostačující na zimu. I při chovu v místnosti králík pozná změnu ručního období.) Což je obvykle 2x do roka, kdy byste je měli několikrát denně vykartáčovat, ne příliš tvrdým kartáčem. Mimo období línáni stačí králíčka kartáčovat jednou za týden. Zakrslého králíka nekoupejte, není to pro jeho zdraví dobré. Pokud se někde zašpiní a od nečistoty by si sám jen těžce pomohl, použijte navlhčený hadřík. Pokud nemá váš králíček možnost dost hrabat, jeho drápky se neopotřebovávají, dorůstají příliš velké délky. Drápky by se mohly zalomit a krvácet, proto je potřeba je zastříhávat. Ke stříhání drápků by se měli používat speciální kleště, ale vystačíte si i s obyčejnými kleštičkami na nehty. Nejlépe je pracovat ve dvou. Jeden králíčka drží a druhý stříhá drápky. Dejte pozor, abyste při stříhání nepostřihly cévku, která prochází drápkem. Způsobyly by jste tím králíčkovi velkou bolest a drápek by začal krvácet. (Cévku lze vidět, když se na drápek podíváte z boku.) Radši drápky stříhejte častěji a ne příliš blízko cévky. Pokud si na stříhání drápků netroufáte vůbec, navštivte veterináře, který vám názorně předvede, jak drápky správně stříhat. Králíček nemá stříhání drápků vůbec rád a ani po několika letech si na to nemusí zvyknout. Pokud ale pracujete ve dvou dá se to zvládnout. I když je králíček malý, má velkou sílu, hlavně v zadních tlapkách, proto je potřeba jej hodně pevně držet, ale přitom dávat pozor, abyste mu neublížili. Při stříhání drápků králíčka hlaďte a klidně a tiše na něj mluvte, bude ho to uklidňovat a stříhání bude lépe snášet. Na konec mu můžete dát i nějakou odměnu a nechat ho v klidu odpočívat v kleci. Zakrslému králíkovy byste občas měli zkontrolovat i zoubky. Pokud je má příliš dlouhé a vadí mu při jídle, zajděte s ním k veterináři, který mu je zkrátí.
  6. Krok
    5
    Výživa
    1. Zakrslý králík jí převážně seno, obilí, různé hotové krmné směsi a zeleninu, trávy.
     
    1. Seno
    2. Je základní potravou, ovlivňuje trávící pochody králíka a musí ho mít stále k dispozici. V obchodech s potřebami pro chovatele, zverimexech je k dostání seno balené, ale pokud máte možnost sehnat pro svého králíka lepší seno, které sami nasušíte, bude to pro něj lepší. Seno by nemělo být staré, protože silně práší a to dráždí králíčka ke kýchání. Nesmí se ale také zkrmovat nedosušené a zapařené seno, protože způsobuje koliku (způsobí, že se zakrslý králík zduje =smrt).
    3. Obilí
    4. Většinou je součástí krmných směsí a to králíčkovi stačí
    5. Hotové krmné směsy
      1. - na jakoukoliv novou potravu zakrslého králíka musíte navykat postupně do napáječky s vodou můžete přidávat i různé minerální látky, které jsou k dostání v obchodech s potřebami pro chovatele, nebo v supermarketech králíčkovy byste měli také dávat něco na hlodání, např. tvrdý suchý chléb, nesmí být ale plesnivý. Z lesa mu můžete občas donést větvičku na kousání. Také jsou vhodné větvičky z ovocných stromů. 
    6. Dají se koupit ve zverimexech. Je spousta různých směsí, proto lze králíčkovi kupovat více druhů, aby nemusel jíst stále to samé. Ale pozor, králíčci jsou velice mlsní, některé směsi jim nemusí chutnat a moc nežerou. Je potřeba odpozorovat, kterým krmením králíčka potěšíte a co mu opravdu chutná.
    7. Zelenina a ovoce
    8. Jsou pro králíčky velice důležité a moc jim chutnají, ale vhodné jsou jen určité druhy. Ovoce: Jablka, hrušky, občas můžete nabídnout jahodu nebo malinu. Zelenina: Mrkev, mrkvová nať, salát, štěrbák, čekanka, listy ředkve, celerová nať, kedlubny a jejich listy, fenykl, listy hrachu a fazole, slunečnice, menší množství brokolice a květáku, atd.
    9. Trávy
    10. Listy pampelišky, jitrocel, řebříček, kostival, černobýl obecný, merlík, vojtěška, jetel bílý, mladé kopřivy, atd. Sbírejte rostliny, které znáte a o kterých víte, že jsou pro králíčka vhodné. Nesbírej na okrajích silnic nebo na čerstvě pohnojené louce či trávníku. Králíčka berte na procházky, při kterých si sám bude moci pochutnávat na travičce.
    1. Voda
    2. Králíček musí mít pořád k dispozici čerstvou vodu. Obzvlášť hodně pijí králíčci v teplých, horkých dnech, ve vytápěných suchých místnostech nebo pokud zakrslého králíka krmíte jen sušeným krmením.
    3. - krmte každý den přibližně ve stejnou dobu (nejlépe ráno a večer)
    4. - strava musí být pestrá- zelené krmivo, sušené krmivo a dostatek sena
    5. - za odměnu můžete dát králíčkovy občas nějaký vitamínek (k dostání v obchodech s potřebami pro chovatele).
  7. Krok
    6
    Řeč těla
    1. LEŽÍ NA BOKU S NATAŽENÝMI NOHAMA - Chce odpočívat,nebo spát a nechce aby ho někdo rušil.
    1. SEZENÍ NA BOBKU S PŘILOŽENÝMA UŠIMA - Chce odpočívat.
    1. VÁLÍ SE- Cítí se moc dobře a je spokojený.
    1. PROTAHUJE SE - Po odpočinku mají králíci ve zvyku udělat kočičí hřbet. POŠŤUCHUJE VÁS ČUMÁČKEM - Králíček vás zdraví, nebo chce, abyste ho hladili.
    1. LÍŽE VÁM RUKU - Vyjadřuje vám vděčnost a spokojenost. ODSTRKÁVÁ VÁM RUKU- Králíček už má dost hlazení.
    1. DUPÁ ZADNÍMI BĚHY- Výraz strachu, nebo varování.
    1. VZTYČÍ SE A PANÁČKUJE- Králíček má tak lepší přehled, může i vyskakovat do výšky, což je projev radosti.
    1. PŘIKRČÍ SE A STÁHNE UŠI DO ZADU- Králíček se něčeho bojí.
  8. Krok
    7
    Nemoci
  1. MYXOMATÓZA
  1. Nemoc se šíří především bodavým a krev sajícím hmyzem a také kontaktem králíčků. Inkubační doba je 6 až 10dnů. Je to onemocnění s velmi rychlým průběhem, mnohdy hynou všechna nemocná zvířata. Velmi krátká inkubační doba. Králíci hynou v křečích s příznaky dušení. Nemoc postihuje všechna zvířata od věku 30 dní. Nejlepším řešením jak předejít myxomatoza je očkovaní, které vám provede každý veterinář. Imunita po vakcinaci přetrvává 4-6 měsíců, proto je důležité nechat králička naočkovat dvakrát ročně, poprvé na jaře (březen, duben) a podruhé na podzim (září, říjen) Onemocnění se projeví překrvením spojivek, výtokem z očí, otok víček. Králík přestane přijímat potravu, má zvýšenou teplotu. Na hlavě, okolo očí, na bázi ucha, nozder a jinde na těle se začnou tvořit myxomatózní uzly. V tomto stadiu řasy překrývají oko a tak králík přestává vidět, rychle hubne, namáhavě dýchá až sípe.
  1. KOKCIDIOZA
  1. Je vyvolána cizopasníkem, který žije a rozmnožuje se ve střevní sliznici. Nakažení králíci zpravidla silně vyhubnou, jejich hřbety na omak připomínají pilu a později se u nich projeví příznaky onemocnění trávicího ústrojí, hlavně zdmutí, průjmy, někdy i zácpa a pro kokcidiózu typické skřípání zubů. Nejúčinnějším způsobem ochrany je prevence. V první řadě dbáme na hygienu klece – pravidelně odstraňujeme exkrementy. Kokcidie vycházejí trusem králíků ve velkém množství a zvířata jej s oblibou požírají. Tím dochází k invazi zárodků do zažívacího traktu a za optimálních podmínek pak zvíře onemocní. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout preventivním podáváním léku proti kokcidióze. Léčebné a ochranné podávání Sulfadimidinu pro veterinární praxi můžeme aplikovat již od pátého týdne života králíků. Nejprve necháme králíčky jeden až dva dny vyžíznit a pak jim k napájení podáme vodu s rozpuštěným lékem – do 10 l vody rozpustíme jednu dávku léku, tj. 20 g. Před léčbou ani v době léčby nepodáváme šťavnaté krmivo, ale pouze seno, pšenici, ovesné vločky apod., aby králíci lék dobře přijímali. Taková aplikace stačí jako prevence. Podle potřeby, pokud již králíci jeví známky onemocnění, podávání léku opakujeme po třídenní přestávce bez léčby. V případě zkrácení nebo prodlužování léčby může dojít k depresi růstu, což je nežádoucí. Pokud uvedenou kůru opakujeme pravidelně během léta s odstupem asi šesti týdnů, nebude v našich chovech docházet ke ztrátám, které mnohé chovatele odradí od dalšího chovu.
  1. PRŮJEM
  1. Příčinou může být prochladnutí, zkažená, příliš studená potrava, náhlá změna stravy ze sušené na zelenou vlhká podestýlka, výrazná a náhlá změna stravování. Trus je mazlavý či tekutý a páchne, králíček odmítá potravu, chvěje se, má nadmuté bříško Abyste se s králíčkem těmto problémům vyhnuli, předcházejte výše uvedeným příčinám. Léčba: Při průjmu by králík neměl dostávat žádné šťavnaté krmení, ale pouze seno a vodu. Vyměňujte častěji podestýlku a zajistěte králíčkovi teplo. Déletrvající průjem může být pro králíka nebezpečný, takže pokud během 1 až 2 dnů neustoupí, vyhledejte veterináře a je vhodné vzít sebou k veterináři vzorek stolice Někdy proti průjmu pomůže podání sulfadimidinu do vody kterou králík pije. Průjem může být také průvodním znakem kokcidiozy což je velmi nakažlivá nemoc pro ostatní králíky.
  1. ZÁCPA
  1. Králíček nejí, sedí s nahrbeným hřbetem, bříško je lehce nadmuté, příčinou může byt nedostatek pohybu, málo pitné vody, infekční onemocnění. Léčba: přestaňte podávat suchou potravu a místo toho dejte králíčkovi více pití, postarejte se o to, aby měl králíček dostatek pohybu a pokud do jednoho dne nedojde ke zlepšení, vyhledejte veterináře.
  1. ÚPAL
  1. Králíček zrychleně dýchá, třese se. Zde je nutné jednat rychle, ihned vezměte králíčka k veterináři, pokud to není možné králíčka přeneste do stínu, podávejte mu vlažnou vodu, chlaďte pomocí vlhkých obkladů hlavu a nožky.

 

 

Diskusní téma: Chovatelé králíků

Kralik vikyna

Lula | 08.10.2016

Kralik mi přestal chodit do zachodku proč a co mam dělat

stránka

ada | 19.02.2015

moc hezká stránka

:D

Jessie | 11.04.2013

Hezkýýýýýý

Re: :D

Ali | 21.04.2013

Díky :))

Přidat nový příspěvek